Rush Soccer | The Largest Youth Soccer Club in the World

Thank you to all those who attended Rush Fest! What a great week it was.

Region III Homepage

Print

Rush is still relativly new on the Region III scene but have had great success in that time, none bigger than the National Championship won by the U18 Florida Rush boys in 2012.

2014 - The 2014 Region III Competition is set to take place June 20-26 in Baton Rouge, Louisiana. 

Qualifying teams: 
Mississippi: U13G, U14G, U15G, U19G, U15B, U17B, U18B
Tennessee: U18B

DAY I – June 20th

Time

Field

Team

Opponent

Score

Record

8:00AM

19

MS 17B

Boca United Gold (FL)

L 4-0

0-1-0 

10:00AM

20

TN 18B

FC Dallas Premier (TX-N)

L 4-0

0-1-0 

10:00AM

15

MS 18B

CESA Premier (SC)

 L 1-0

0-1-0 

11:45AM

6

MS 15G

Andromeda FC (TX-N)

W 1-0

1-0-0 

1:45PM

13

MS 19G

Concorde Fire Elite (GA)

L 2-1 

0-1-0 

2:00PM

21

MS 15B

CESA Premier (SC)

 T 1-1

0-0-1 

3:45PM

11

MS 14G

MBS Purple Chelsea (AR)

 W 2-0

1-0-0 

5:30PM

7

MS 13G

OFC Phillips (OK)

L 1-0 

0-1-0 


DAY II – June 21st

Time

Field

Team

Opponent

Score

Record

8:00AM

14

TN 18B

LA Fire Navy (LA)

L 2-1 

0-2-0 

8:00AM

19

MS 18B

FC Alliance Black (TN)

L 3-1

0-2-0 

10:00AM

14

MS 17B

Tennessee SC (TN)

 L 2-1

0-2-0 

11:45AM

6

MS 15G

Tophat Gold (GA)

L 8-0 

1-1-0 

12:00PM

21

MS 15B

OFC Boys (OK)

T 1-1 

0-0-2 

1:45PM

13

MS 19G

TSC Hurricane (OK)

 L 1-0

0-2-0 

3:45PM

8

MS 13G

Attack 01 Black (AL)

L 1-0

0-2-0 

5:30PM

10

MS 14G

LA Fire Red (LA)

W 1-0 

2-0-0 


DAY III – June 22nd

Time

Field

Team

Opponent

Score

Record

8:00AM

20

MS 17B

NASA Elite (GA)

T 2-2 

0-2-1 

10:00AM

19

TN 18B

Lonestars Red (TX-S)

W 2-1 

1-2-0 

10:00AM

15

MS 18B

Arkansas Comets (AR)

T 3-3 

0-2-1 

1:45PM

5

MS 15G

SCU/MP Elite (SC)

L 4-1 

1-2-0 

1:45PM

12

MS 19G

SSA Chelsea Elite (GA)

W 3-1 

1-2-0 

2:00PM

22

MS 15B

Concorde Fire Elite (GA)

W 5-2 

1-0-2* 

3:45PM

10

MS 14G

Ambush Red (GA)

L 2-0

2-1-0* 

5:30PM

7

MS 13G

Cajun Soccer Club (LA)

W 2-1 

1-2-0 

DAY IV – June 23rd

Time

Field

Team

Opponent

Score

Record

11:00AM

11

MS 15B

GSA Force White (TX-S)

L 2-1 

 

1:15PM

4

MS 14G

Ponte Vedra Storm (FL)

L 4-1

 

2013 - The 2013 Region III Competition is set to take place June 21-26 in Edmonds, Oklahoma. 

Qualifying teams: 
Florida: U14B, U15B
Tennessee: U13B, U14B, U15B, U17B 
Texas: U14B

Schedule/Standings

DAY I – June 21st

Time

Field

Team

Opponent (State)

Score

Record

8:00AM

ESC 17

TN 13B

Coral Gables Toros (FL)

W 3-1

1-0-0 

12:00PM

ESC 11

FL 14B

CESA Premier (SC)

T 0-0 

0-0-1 

12:00PM

ESC 12

TN 14B

NCA Alliance (NC)

L 3-1 

0-1-0 

12:00PM

ESC 8

TX 14B

Solar Chelsea (TX-N)

W 1-0

1-0-0 

1:45PM

ESC 9

FL 15B

Norcross Fury Premier (GA)

L 3-0 

 0-1-0

1:45PM

ESC 10

TN 15B

Plantation FC (FL)

L 4-0 

0-1-0 

3:45PM

ESC 11

TN 17B

CESA Premier (SC)

W 4-1

1-0-0 

DAY II – June 22nd

Time

Field

Team

Opponent (State)

Score

Record

10:00AM

ESC 18

TN 13B

SCUFC Elite (SC)

T 1-1

1-0-1

12:00PM

ESC 11

FL 14B

Charlotte United Gold (NC)

L 2-1 

0-1-1 

12:00PM

ESC 14

TN 14B

Concorde Fire Elite (GA)

W 2-1 

1-1-0 

12:00PM

ESC 9

TX 14B

MSC Lakers (LA)

 T 2-2

1-0-1 

1:45PM

ESC 5

TN 17B

NYSA Celtic Green (OK)

T 2-2 

0-1-1 

3:45PM

ESC 9

FL 15B

Plantation FC (FL)

L 4-0 

0-2-0 

3:45PM

ESC 10

TN 15B

Norcross Fury Premier (GA)

 W 1-0

2-0-0 

DAY III – June 23rd

Time

Field

Team

Opponent (State)

Score

Record

8:00AM

ESC 16

TN 13B

Houtsonians FC (TX-S)

L 1-0 

1-1-1* 

12:00PM

ESC 10

FL 14B

SSA Chelsea Elite (TN)

L 3-1 

0-2-1 

12:00PM

ESC 14

TN 14B

Mighty Blubirds SSA (AR)

W 2-1 

2-1-0 

12:00PM

ESC 9

TX 14B

Hoover Phantoms (AL)

W 6-0 

2-0-1* 

1:45PM

ESC 9

FL 15B

Lobos Rush (TN)

L 3-2 

0-3-0 

1:45PM

ESC 9

TN 15B

Florida Rush (FL)

W 3-2 

 1-1-1

3:45PM

ESC 11

TN 17B

Cajun SC Fury (LA)

L 3-2 

2-1-0* 

 * - Advance to knockout rounds

DAY IV – June 24th

Time

Field

Team

Opponent (State)

Score

1:30PM

ESC 4

TX 14B

TSC Hurricane (OK)

W 2-1 

1:30PM

ESC 12

TN 14B

Charlotte United (NC)

L 2-0

DAY V – June 25th - Semifinals

Time

Field

Team

Opponent (State)

Score

11:00AM

ESC 5

TN 17B#

Vestavia Steamers (AL)

 W 3-2

1:30PM

ESC 11

TN 13B

Andromeda Red (TX-N)

L 2-1

# - Quarterfinal game

DAY VI – June 26th - Semifinals

Time

Field

Team

Opponent (State)

Score

11:00AM

ESC 12

TN 17B

TUSA Gold (NC)

L 2-1 

1:30PM

ESC 15

TX 14B

SSA Chelsea Elite (TN)

 W 1-0

DAY VII – June 27th - Finals

Time

Field

Team

Opponent (State)

Score

10:30AM

ESC 3

TX 14B

Solar Chelsea Red (TX-N)

L 3-0

NATIONAL SPONSORS
FAN STORE
Create Your Own Rush Fan Gear
PARTNERSHIPS

   Digital Banner Brazuca 160x600 Reveal