Rush Soccer | The Largest Youth Soccer Club in the World

Thank you to all those who attended Rush Fest! What a great week it was.

Region I Homepage

Print

Welcome to the home page for Rush at the Region I Championships. This region is starting to have more and more Rush teams make the Championships as more Rush branches are formed in the Northeast. The Region I tournament does not include a quarterfinal round like the other three regions so the opening round games are crucial.

2014 - 
Current qualifying clubs include:
Delaware, New Jersey, Pennsylvania and Maryland Rush

DAY I – June 27th

Time

Field

Team

Opponent

Score

Record

8:00AM

10

DE 13B

BYSANY Soccer Central (NY-W)

W 2-0

1-0-0 

8:00AM

17

DE 18B

Rocky Hill CFC Wolves (CT)

W 2-1

1-0-0 

9:15 AM

4

DE 12G

Nordic SC (VT)

W 6-0

1-0-0 

9:45AM

3

NJ 15G

EPIC SC Blizzard (WV)

W 3-0

1-0-0 

11:30AM

19

DE 15B

Lake Grove Newfield (NY-E)

W 3-2

1-0-0 

11:30AM

9

DE 19B

United FC Adidas (NY-W)

W 1-0

1-0-0 

11:30AM

2

DE 15G

BRYC Elite (VA)

W 3-2

1-0-0 

11:45AM

8

DE 12B

Cobras FC (NY-W)

L 4-1

0-1-0 

12:00PM

21

DE 14G

FSA FC Navy (CT)

L 3-0

0-1-0 

1:15PM

13

DE 17G

Empire Revolution Blue (NY-W)

W 2-0

1-0-0 

1:20PM

10

DE 13G

Bayside Bolts Red (RI)

W 2-0

1-0-0 

2:40PM

22

DE 14B

Dix Hills Hurricanes (NY-E)

W 1-0

1-0-0 

3:00PM

3

MD 16G

Syracuse DA (NY-W)

T 1-1

0-0-1 

4:00PM

10

PA 13G

Bethesda Academy Blue (MD)

T 1-1

0-0-1 

4:45PM

14

DE 16G

West Virginia Chaos (WV)

T 2-2

0-0-1 

4:45PM

13

NJ 16G

NJ Stallions Dynamite (NJ)

W 1-0

1-0-0 


DAY II – June 28th

Time

Field

Team

Opponent

Score

Record

8:00AM

4

DE 12B

PWSI Courage Red (VA)

L 6-1

0-2-0

8:00AM

20

DE 15B

Black Watch Premier (RI)

W 3-0

2-0-0 

8:00AM

5

DE 19B

Beachside SC (CT)

L 6-2

1-1-0

8:00AM

10

DE 13G

NHP Wildcats Firecats (NY-E)

W 2-1 

2-0-0 

8:00AM

2

DE 15G

ASA Azzuri (MD)

W 1-0 

2-0-0 

9:20AM

21

DE 14B

Loudon SC (VA)

W 1-0 

2-0-0

9:45AM

13

DE 17G

Far Post SC Bolts (VT)

L 3-0 

1-1-0

10:40AM

11

PA 13G

CFC Arsenal (CT)

L 3-0 

0-1-1

11:30AM

2

MD 16G

GPS-MA Elite (MA)

W 4-0 

1-0-1 

1:15PM

13

DE 16G

New Jersey Rush (NJ)

L 1-0 

0-1-1

1:15PM

13

NJ 16G

Delaware Rush (DE)

W 1-0 

2-0-0 

2:15PM

8

DE 12G

Victory Express (PA-W)

L 1-0

1-1-0 

2:40PM

11

DE 13B

PDA Donovan (NJ)

L 1-0

1-1-0

3:00PM

17

DE 18B

Downtown United White (NY-E)

T 1-1 

1-0-1

4:20PM

19

DE 14G

Quickstrike FC (NY-E)

L 3-1

0-2-0 

4:45PM

3

NJ 15G

YMS Premier Explosion (PA-E)

 T 1-1

1-0-1

DAY III – June 29th

Time

Field

Team

Opponent

Score

Record

8:00AM

14

MD 16G

Penn Legacy Black (PA-E)

W 3-0 

2-0-1* 

9:15AM

8

DE 12G

Fury Dragons (WV)

W 5-0

2-1-0e 

9:20AM

11

DE 13B

Baltimore Celtic Dynasty (MD)

T 0-0

1-1-1e 

9:45AM

3

DE 16G

NJ Stallions Dynamite (NJ)

L 4-1 

0-2-1e 

9:45AM

2

NJ 16G

West Virginia Chaos (WV)

T 1-1 

2-0-1* 

10:40AM

21

DE 14G

YMS Premier Pride (PA-E)

L 2-1

0-3-0e 

11:30AM

20

DE 15B

Black Watch Burlington (VT)

W 2-0 

3-0-0* 

11:30AM

17

DE 18B

Lehigh Valley United (PA-E)

T 1-1

1-0-2e

11:45AM

8

DE 12B

Beadling Soccer Club (PA-W)

L 5-0

0-3-0

1:15PM

2

NJ 15G

Far Post SC Premier (VT)

T 1-1

1-0-2 

1:20PM

22

DE 14B

Northern Steel Bayern (PA-W)

T 1-1

2-0-1* 

2:40PM

10

DE 13G

MCU Portland Phoenix (ME)

L 2-0

2-1-0* 

3:00PM

6

DE 19B

Beadling SC (PA-W)

L 2-1 

1-2-0e 

3:00PM

2

DE 15G

Brentwood SC Freedom (NY-E)

W 2-0

3-0-0*

4:00PM

22

PA 13G

MUSC Athletica (WV)

W 3-0

1-1-1e 

4:45PM

13

DE 17G

Bayside FC Bolts (RI)

L 3-0

1-2-0e 

*advance to Semi-finals

DAY IV – June 30th

Time

Field

Team

Opponent

Score

Record

8:00AM

2

MD 16G

Brentwood SC Pride (NY-E)

W 2-0*

 

8:00AM

3

NJ 16G

Beadling SC Wolfpack (PA-W)

L 2-0 

 

9:45AM

14

DE 15B

Malboro SA Warriors Blue (NJ)

W 2-0*

 

9:45AM

16

DE 13G

Greater Birmingham FC (NY-W)

L 1-0

 

10:00AM

3

DE 15G

Loudon Red (VA)

L 1-0 

 

11:30AM

20

DE 14B

FSA FC Navy (CT)

W 1-0*

 

*advance to Championship Game

DAY V – July 1st

Time

Field

Team

Opponent

Score

Record

8:00AM

2

MD 16G

Beadling SC Wolfpack (PA-W)

L 1-0

 

10:00AM

14

DE 14B

Arlington SA Eagles Red (VA)

 

 

10:15AM

3

DE 15B

Loudon SC Red (VA)

 

 

2013 - The 2013 Region I Championships take place June 27-July 2 at the University of Rhode Island in Kingston, Rhode Island. Schedules will be available in early/mid June and scores will be updated through out the event.

Current qualifying teams include:
Delaware: U12B, U12G, U13B, U13G, U14B, U14G, U15G, U16G, U17B, U17G, U18B
New York: U15G 
Maryland: U19G 

DAY I – June 28th

Time

Field

Team

Opponent

Score

Record

8:00AM

URI-19

NY 13B

Patriot FC Red (PA-E)

L 1-0 

0-1-0 

9:45AM

URI-15

DE 17G

CFC Arsenal (CT)

 L 1-0

0-1-0 

10:40AM

URI-17

DE 13B

Empire Revolution Blue (NY-W)

T 2-2 

0-0-1 

10:40AM

URI-18

DE 14G

Yardley Exposion (PA-E)

L 4-1 

0-1-0 

11:15AM

URI-16

DE 18B

FC Frederick 94 (MD)

L 1-0

0-1-0 

11:30AM

URI-2

DE 17B

Seacoast United Premier (NH)

T 1-1

0-0-1 

11:30AM

URI-10

MD 19G

FC Stars of Mass (MA)

 L 4-0

0-1-0 

11:45AM

URI-8

DE 12G

West Virginia United (WV)

W 4-0 

1-0-0 

1:00PM

URI-21

DE 12B

WV Chaos (WV)

W 2-1

1-0-0 

1:00PM

URI-16

DE 14B

Loudoun 98 Red (VA)

L 1-0

0-1-0 

1:15PM

URI-9

DE 15G

PDA Spurs (NJ)

T 3-3

0-0-1 

1:20PM

URI-22

DE 13G

FC Stars of Mass (MA)

L 6-0

0-1-0 

3:00PM

URI-2

DE 16G

Seacoast United (ME)

W 2-0 

1-0-0 

DAY II – June 29th

Time

Field

Team

Opponent

Score

Record

8:00AM

URI-21

DE 12B

Lusitana Sport (RI)

W 2-0

2-0-0 

8:00AM

URI-16

DE 14B

Bruno United FC (RI)

L 4-1

0-2-0 

8:00AM

URI-13

DE 17B

Beachside (CT)

L 3-1

0-1-1 

8:00AM

URI-8

DE 12G

SYA Cardinals Red (VA)

W 1-0 

2-0-0 

8:00AM

URI-22

DE 13G

Toms River FC (NJ)

W 2-1 

1-1-0 

9:45AM

URI-15

DE 15G

Mass Premier Renegades (MA)

L 2-0 

0-1-1 

11:30AM

URI-11

DE 16G

Toms River FC (NJ)

T 2-2 

1-0-1 

12:00PM

URI-17

NY 13B

Burlington Catamounts (VT)

L 1-0

0-2-0 

1:15PM

URI-5

DE 18B

FC Delco (PA-E)

T 1-1 

0-1-1 

1:20PM

URI-18

DE 14G

NJ Stallions Academy (NJ)

T 1-1

0-1-1 

2:40PM

URI-22

DE 13B

FC Blazers (MA)

T 1-1 

0-0-2 

4:45PM

URI-13

DE 17G

Far Post SC Premier (VT)

W 1-0

1-1-0 

4:45PM

URI-7

MD 19G

Manhattan SC Pride (NY-E)

L 4-1

0-2-0 

DAY III – June 30th

Time

Field

Team

Opponent

Score

Record

8:00AM

URI-6

DE 18B

NHPSA Classics Elite (NH)

W 3-0

1-1-1 

8:00AM

URI-15

DE 16G

Far Post SC Premier (VT)

W 1-0

2-0-1 

8:00AM

URI-19

NY 13B

Century V United Elite (PA-W)

L 2-1

0-3-0 

9:20AM

URI-20

DE 14G

BRYC 98 Elite (VA)

L 5-3 

0-2-1 

9:45AM

URI-10

MD 19G

Chantilly SC Burn (VA)

L 9-0 

0-3-0 

10:40AM

URI-22

DE 13B

FSA FC (CT)

L 4-1 

0-1-2 

11:45AM

URI-4

DE 12G

Greater Binghampton (NY-W)

T 0-0 

2-0-1* 

1:00PM

URI-21

DE 12B

PDA (NJ)

L 1-0

2-1-0*

1:15PM

URI-2

DE 17G

Empire Revolution (NY-W)

W 3-0 

2-1-0* 

1:20PM

URI-17

DE 13G

FSA FC Navy (CT)

L 1-0 

1-2-0 

2:40PM

URI-18

DE 14B

Bethesda Blue (MD)

L 3-0 

0-3-0

3:00PM

URI-15

DE 17B

Massapequa SC (NY-E)

T 2-2

0-1-2 

4:45PM

URI-11

DE 15G

Brentwood SC Pride (NY-E)

T 1-1

0-1-2 

DAY IV – July 1st

Time

Field

Team

Opponent

Score

Record

10:00AM

URI-3

DE 17G

Aztec Soccer Premier (MA)

L 5-3

 

11:00AM

URI-8

DE 12G

Northtowns Rage (NY-W)

W 3-0 

 

12:30PM

URI-11

DE 12B

TSF Academy (NJ)

L 1-0


DAY V – July 2nd

Time

Field

Team

Opponent

Score

Record

9:45AM

URI-8

DE 12G

Alleycats Ocicats (NY-E)

W 1-0 

 


2012 - Delaware Rush led the way at the 2012 Region I Championships in 2012 with 7 teams advancing to the Regional level. The lone team from New York Rush would be the last Rush team standing though as they advanced to the Semi-finals but lost to Seacoast United (NH).

DAY I – June 29th

Time

Field

Team

Opponent

Score

Record

8:00 AM

HHS 4

DE 14 Girls

Oakwood SC Pride (CT)

 T 2-2

0-0-1 

9:45 AM

CP 19

NY 17 Girls

WVSC Rowdies 94 (WV)

W 1-0

1-0-0 

10:20 AM

HHS 1

DE 12 Girls

Marlton Lightning (NJ)

L 2-1

0-1-0 

11:30 AM

EC 9

DE 19 Girls

Penn Fusion 92 (PA-E)

L 3-0

0-1-0 

1:15 PM

CP 16

DE 16 Boys

SOCA Lightning (VA)

W 5-1

1-0-0 

2:40 PM

HHS 6

DE 13 Girls

FSAFC United Navy (CT)

L 3-0

0-1-0 

3:00 PM

CP 15

DE 17 Boys

Seacoast United (ME)

T 1-1

0-0-1 

3:00 PM

CP 22

DE 16 Girls

Century V United (PA-W)

L 4-0

0-1-0 

DAY II – June 30th

Time

Field

Team

Opponent

Score

Record

8:00 AM

EC 11

DE 19 Girls

Syracuse Blitz Tsunami (NY-W)

W 4-3

1-1-0 

9:20 AM

HHS 5

DE 13 Girls

Lusitana (RI)

W 5-1

1-1-0 

9:45 AM

CP 21

DE 16 Boys

Nordic Soccer Club (VT)

W 3-0

2-0-0 

11:30 AM

CP 19

DE 16 Girls

Seacoast Utd. Showcase (NH)

W 4-3

1-1-0 

11:30 AM

CP 21

DE 17 Boys

Ocean United (NJ)

W 3-1

1-0-1 

2:40 PM

HHS 5

DE 14 Girls

HYS Freedom (VA)

L 3-0

0-1-1 

4:20 PM

HHS 1

DE 12 Girls

Hotspurs Xtreme (PA-W)

W 1-0

1-1-0 

4:45 PM

CP 15

NY 17 Girls

Seacoast United (ME)

W 2-1

 2-0-0

DAY III – July 1st

Time

Field

Team

Opponent

Score

Record

8:00 AM

CP 19

DE 17 Boys

FC Frederick 94 (MD)

T 0-0

1-0-2 

8:00 AM

CP 21

DE 16 Girls

WVUSC Shox (WV)

T 1-1 

1-1-1 

10:40 AM

HHS 5

DE 14 Girls

Seacoast United (NH)

L 1-0

0-2-1 

11:30 AM

HHS 1

DE 12 Girls

Buckingham Utd. Wave (PA-E)

L 1-0

1-2-0 

1:15 PM

CP 22

NY 17 Girls

Far Post SC (VT)

W 3-0

3-0-0 

2:40 PM

HHS 7

DE 13 Girls

Albertson Red Fury (NY-E)

T 0-0

1-1-1 

3:00 PM

EC 9

DE 19 Girls

CFC United (CT)

W 2-0

2-1-0 

4:45 PM

CP 17

DE 16 Boys

OBGC Rangers (MD)

L 2-0

2-1-0 

DAY IV – July 2nd

Time

Field

Team

Opponent

Score

Record

10:00 AM

CP 22

NY 17 Girls

Seacoast United (NH)

L 3-2

 Elim.

NATIONAL SPONSORS
FAN STORE
Create Your Own Rush Fan Gear
PARTNERSHIPS

   Digital Banner Brazuca 160x600 Reveal